Kontakta oss

Nedan finns Räddningstjänsten Mälardalens kontaktuppgifter och faktureringsinformation. Hör gärna av dig om du vill veta mer om vår verksamhet eller behöver komma i kontakt med oss.

Kontaktuppgifter till distriktschefer och stationssamordnare finns längre ner på sidan.

E-post

info@rtmd.se

Växeltelefon

Ring oss på 010-179 82 00

Måndag–fredag, klockan 08.00–12.00 och 13.00–16.00.

Dag före röd dag stänger växeln klockan 12.00.

Vid akuta larmärenden ring 112.

Besöksadress

Vallbyleden 9, Västerås. Klicka för karta Google Maps Länk till annan webbplats.»

Skicka brev

Postadress: Räddningstjänsten Mälardalen, 721 87 Västerås.

Fakturauppgifter

Leverantörer till offentlig sektor måste skicka e-fakturor. PDF-faktura eller inskannade pappersfakturor räknas inte som e-faktura.

Företagsnamn: Räddningstjänsten Mälardalen

Organisationsnummer: 222000-1271

E-fakturaadress (svefaktura 1.0): 00072220001271 eller 2220001271

VAN-leverantör: Basware

E-fakturaadress/Peppol BIS Billing 3: 0007:2220001271


Vid fakturafrågor kontakta oss via följande e-postadress: faktura@rtmd.se


Endast påminnelser, inga ordinarie fakturor:
Räddningstjänsten Mälardalen, 721 87 Västerås. Fakturan ska märkas med referens på den som ska ha fakturan/beställt av leverantören. Referensen är beställarens för- och efternamn och ska uppges till leverantören.

Kontaktuppgifter till distriktschefer och stationssamordnare

Distrikt 1

Vallby, Kolbäck, Kvicksund och Hallstahammar.

Distriktschef: Andreas Hjälm
E-post: Andreas.Hjalm@rtmd.se
Telefon: 010-179 82 18

Stationssamordnare i Kolbäck och Hallstahammar: Ari Vanhamäki
E-post: ari.vanhamaki@rtmd.se
Telefon: 070-272 07 01

Distrikt 2

Köping, Kungsör, Arboga, Kolsva och Valen.

Distriktschef: Ann-Sofi Knutsson Persson
E-post: ann-sofi.knutsson.persson@rtmd.se
Telefon: 010-179 82 12

Stationssamordnare i Kungsör: Leif Bedrin
E-post: leif.bedrin@rtmd.se
Telefon: 073-662 93 63

Stationssamordnare i Arboga: Patrik Lundgren
E-post: patrik.lundgren@rtmd.se

Distrikt 3

Brandthovda, Skultuna, Ramnäs, Surahammar och Virsbo.

Distriktschef: Hans Tollbom
E-post: hans.tollbom@rtmd.se
Telefon: 010-179 82 19

Stationssamordnare i Skultuna: Daniel Sedell
E-post: daniel.sedell@rtmd.se
Telefon: 073-984 52 58

Stationssamordnare i Surahammar: Henrik Nordin
E-post: henrik.nordin@rtmd.se
Telefon: 070-824 58 25

Stationssamordnare i Virsbo: Emil Högberg
E-post: emil.hogberg@rtmd.se
Telefon: 076-7131639