Om oss

Räddningstjänsten Mälardalen (RTMD) bildades den 1 januari 2001 genom att Västerås Brandkår och Surahammars Räddningstjänst gick ihop. Den 1 januari 2004 utökades förbundet genom att Hallstahammars Räddningstjänst gick med.

Vi fortsätter att växa! Sedan 1 januari 2021 driver sex kommuner räddningstjänst-verksamheten i ett gemensamt kommunalförbund då Västra Mälardalens räddningstjänst och RTMD gick samman. Medlemskommunerna är nu Västerås, Hallstahammar, Surahammar, Arboga, Kungsör och Köping.

Om Räddningstjänsten Mälardalen

  • Består av 3 distrikt.
  • Totalt cirka 260 anställda.
  • 80 heltidsbrandmän.
  • 140 deltidsbrandmän.
  • 40 Administration, service, chefer och tjänstemän.

E-broschyr

Kika gärna på vår mobilanpassade e-broschyr om oss: E-broschyr (pdf) Pdf, 1 MB.

Tre distrikt i förbundet


Distrikt 1

Vallby, Kolbäck, Kvicksund och Hallstahammar.

Distriktschef: Emil Brodin
E-post: emil.brodin@rtmd.se
Telefon: 021-39 82 03

Stationssamordnare i Kolbäck och Hallstahammar: Ari Vanhamäki
E-post: ari.vanhamaki@rtmd.se
Telefon: 070-272 07 01


Distrikt 2

Köping, Kungsör, Arboga, Kolsva och Valen.

Distriktschef: Ann-Sofi Knutsson Persson
E-post: ann-sofi.knutsson.persson@rtmd.se
Telefon: 021-39 82 12

Stationssamordnare i Kungsör: Leif Bedrin
E-post: leif.bedrin@rtmd.se
Telefon: 076-761 04 84

Stationssamordnare i Arboga: vakant.


Distrikt 3

Brandthovda, Skultuna, Ramnäs, Surahammar och Virsbo.

Distriktschef: Hans Tollbom
E-post: hans.tollbom@rtmd.se
Telefon: 021-39 82 19

Stationssamordnare i Skultuna: Daniel Sedell
E-post: daniel.sedell@rtmd.se
Telefon: 073-984 52 58

Stationssamordnare i Surahammar: Henrik Nordin
E-post: henrik.nordin@rtmd.se
Telefon: 070-824 58 25

Stationssamordnare i Virsbo: Emil Högberg
E-post: emil.hogberg@rtmd.se
Telefon: 076-7131639